قالب وردپرس

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

سخنرانی های تد چیست؟
سخنرانی های تد چیست؟
۷ دی ۱۳۹۶
کنفرانس TED چیست؟
کنفرانس TED چیست؟
۱۴ دی ۱۳۹۶
گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت 

نبرد بین خود حال و خود آینده

جناب مهندس مهدی شهبازی قبل از پخش سخنرانی TED  این جلسه ، از حضار خواستند تا در مورد فعالیت های اخیری که با وجود برنامه ریزی برای انجام آن ها به مرحله اجرا نرسیدند توضیح دهند ، مثل تناسب اندام رفتن ، به دوره ها و کلاس های زبان انگلیسی ، کتاب خواندن و … .
جناب آقای خسروی ، یکی از مهمانان محترم این هفته در مورد کتابخوانی و برنامه ریزی ایشان ، برای خواندن هر روزه کتاب گفتند . که به گفته ی ایشان تا حدودی موفق هم بوده اند و از ابتدای سال تا به الان تلاش کرده اند این برنامه را عملی کنند .
آقای نساج از همراهان قدیمی سینما کارآفرینی سوال جناب مهندس شهبازی را با طنز آمیختند و به عنوان مثال برنامه ریزی طولانی برای حضور در جلسات سینما کارآفرینی را مطرح کردند که در این جلسه پس از چندین ماه توانستند حضور داشته باشند و دلیل ناهماهنگی را عدم برنامه ریزی برای عملکرد مناسب ، وجود مشغله ، عدم اولویت بندی کارها ، برنامه های از قبل پیش بینی نشده و… دانستند . به اعتقاد ایشان بهتر است انسان برنامه ها و کارهایی را که قصد انجام آنها را دارد در بازه های کوتاه برنامه ریزی کند تا بتواند به موقع آنها را انجام دهد و خود را متعهد بداند.
گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

آقای قاسمی در مورد اینکه چرا برخی برنامه ریزی های ما برای یکسری کارها و یا ترک برخی عادات یا ایجاد یک سری عادات جدید با عدم موفقیت رو به رو می شود بیان کردند یکی از دلایلی که خیلی از این برنامه ریزی ها با موفقیت عملی نمی شود به تصمیمات ما برمیگردد ، تصمیماتی که غالباً احساسی هستند در حالی که ما برای تصمیمات درست به منطق احتیاج داریم ، تصمیماتی که برای انجام آنها دلایل محکم و منطقی وجود داشته باشد . اگر ما می‌خواهیم وزنمان را کم یا زیاد کنیم برای این کار باید دلیل محکم و منطقی داشته باشیم نه اینکه تحت شرایط جوی یا احساسی این تصمیم را گرفته باشیم.
دلیل عملی نشدن برنامه ها و انجام آنها ۹۹% برمی‌گردد به اینکه پشت این تصمیمات دلایل غیر منطقی وجود دارد کارهایی که صرفاً احساسی بوده و ما برای انجام انها در طولانی مدت به انگیزه ها و دلایل منطقی و پیش برنده احتیاج داریم . دلایل کوچک شاید جرقه‌ ایجاد کنند اما جریان ایجاد نمی کنند ، برای اینکه جریان ایجاد شود باید حتماً دلایل کافی ، چشم اندازه درست ، اهداف روشن و بزرگ و انگیزه بخش وجود داشته باشد .
هر حرکتی که بخواهد انجام شود پیش نیاز آن انگیزه است ، اگر انگیزه و هدف وجود نداشته باشد هیچ اتفاقی رخ نمیدهد . پیش نیاز هدف و انگیزه خوش بینی است .خوش بینی که دور از منطق نباشد ، کاملا قابل لمس باشد و بتوانیم آنرا حس کنیم و از آن حس خوب درونی بگیریم . این عمل است که برای رسیدن به هدف به ما انگیزه میدهد.
مهندس شهبازی قبل از پخش سخنرانی تدتاک این جلسه ، به طور کلی به موضوع فیلم اشاره کردند ؛ که در مورد وسوسه و تعهد است ( حال و آینده) .
نام فیلم این جلسه ، نبرد بین حال و آینده است و سخنران این قسمت تدتاک نیز اقای دنیل گلد ایشن (اقتصاددان رفتاری) هستند .
ما در زمان حال زندگی می کنیم و داشته هایی داریم که برای ما ارزشمند هستند ، اما گاهی اوقات آینده را فراموش می کنیم . علم اقتصاد رفتاری ، علمی است که اقتصاد را بر پایه ی رفتار تحلیل میکند . اگر یک فرد یک شرکت یا یک جامعه اقتصاد مشکل دارد به رفتار آن فرد یا مجموعه برمی‌گردد .
آقای شهبازی افزودند : افراد بزرگی در دنیا در مورد وسوسه و راه های مقابله با آن صحبت کرده اند که تمام آنها متد های مختلفی برای مقابله با وسوسه دارند . البته به این موضوع هم پرداخته اند که وسوسه گاهی چقدر می تواند مضر باشد و حتی انسان را از جایگاه و مقامی که باید باشد می‌تواند پایین بکشد .
سپس در ادامه از حضار خواستند تا تجربه هایشان را در مورد غلبه بر وسوسه برای سایر افراد بازگو کنند .
یکی از دوستان حاضر در جلسه که در زمینه هنر فعالیت داشتند و بسیار موفق در این حوزه عمل کرده اند و گفتند وسوسه ها را به عنوان فرصت می دانم و آن را نوعی انتقاد یا نظر قلمداد  می کنم ، به عنوان فردی که ، در حال صحبت با من است ، هرچند که گاهی به دلیل عدم آگاهی خودم یا اطلاعات پایینم در آن زمینه باعث صدمه زدن به کار یا زندگی ام شده است.
گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت
گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

ادامه ی گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

جناب آقای قاسمی :
چرا وسوسه ایجاد می شود ؟ برخی از وسوسه های حال حاضر زندگی ما ، ریشه در کودکی ما دارند به دلیل یکسری محدودیت ها که در کودکی به ما تحمیل شده اند ایجاد می گردد محدودیت هایی که با آنها مواجه شده ایم ، در سنین بالا به صورت وسوسه خود را نشان می‌دهند . به نظر من انسان به جای اینکه به جلو و آینده نگاه کند تا وسوسه نشود باید برگردد به عقب و ریشه آن را پیدا کرده و آن را حل کند .
زیرا ، وقتی آن را درست می کند کودک درونش درمان می شود و به آگاهی می رسد و دیگر در مقابل وسوسه کم نمی آورد . کودک درون ما باید مانند آب باشد زن باید بازیگوش ، شاد و پر انرژی باشد و روح ما ، در عشق باشد وقتی این سه در کنار یکدیگر باشند  ، ما هر کاری را می‌توانیم انجام دهیم بدون اینکه غیرعقلانی باشند و هیچ تعارض و کشمکش درونی نیز نخواهیم داشت .

نظریه‌ برخی از  دوستان حاضر در جلسه:

انسان برای مداومت در هر کار باید حتما یک دوست هم پا داشته باشد ، که با هم دارای اهداف مشترک باشند و بتوانند مانند محرک یکدیگر را پشتیبانی کنند . چرا که یک فرد همگام باعث ثبات قدم ما در انجام کارها می شود . مرحله بعد از وسوسه پیدا کردن توجیهات منطقی برای فرار از عذاب وجدان فرد است.

جناب دکتر ابریشم چی:

اسامی مختلف و یا لغات متفاوتی برای این موضوع بیان می شود ؛ اما منظور همه آنها یک چیز است ، در مورد وسوسه باید بدانیم که همیشه بد نیست وقتی که ما برای انجام یک کار خوب یا یک اتفاق مثبت ترغیب شویم این خود وسوسه است و این که وسوسه ها را مثبت ببینیم یا منفی بستگی به نوع نگاه ما به اتفاقات پیرامونمان دارد . سرنوشت ما را عادتهای ما تشکیل می‌دهند.
بنابراین من به جای وسوسه از لغت عادت استفاده می کنم.
ایشان در ادامه کتاب بسیار قوی و بی نظیر قدرت عادت ( نوشته آقای چارلز داهیگ) را برای مطالعه پیشنهاد کردند که برای بحث عادت ، خیلی می‌تواند به مخاطب کتاب کمک کند.
عادت همیشه بخش دارد ؛ بخش اول : سرنخ _ بخش دوم: روتین _ بخش سوم: پاداش .

به عنوان مثال تلگرام در حال حاضر مثل اعتیاد برای همه دنیا شده است !
سرنخ صدای دریافت پیام در تلگرام است ، روتین چک کردن گوشی و پاداش حس خوبی که از دریافت پیام دارید
این سه مرحله تا مدتها برای هر عادت وجود دارد اما از یک زمان به بعد ، سرنخ موجود است اما پاداشی نیست ، یا به عبارتی پاداش بیرونی نیست و فقط همان حس خوبی است که در درون دارید ، به این صورت می بینید پس از مدتی دیگر شما حتی بدون دریافت پیامک ، به سمت تلفن همراه خودتان می روید و ناخودآگاه هر چند دقیقه آن را چک می کنید . دقت کنید این امر بالاتر از وسوسه است . نکته ی بسیار حائز اهمیت این است که ، برای اینکه بتوانید عادت های نامناسب تان را ترک کنید باید یا سرنخ را عوض کنید یا روتین و یا پاداش را تغییر دهید .
گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

یکی دیگر از مهمانان نظرشان در مورد این مبحث اینگونه بود:

یکی ازمواردی که من خیلی به آن اهمیت میدهم این است که برای تصمیم گیری در مبحث های مختلف سناریوهای متعدد را بسنجیم .
من در رشته ی مهندسی صنایع مشغول به تحصیل هستم و بیشتر این رشته بیشتر بر پایه تحلیل حساسیت است و تمامی تصمیماتی که میگیریم باید سنجیده باشد و قبل از نهایی کردن آنها باید بدانیم هریک ، چه پیامدهایی را به دنبال دارند . به همین دلیل فکر میکنم سنجیدن سناریو ها و بررسی هر موضوع از زوایای مختلف بسیار مهم است.

جناب آقای چوپانیان از همراهان همیشگی جلسات سینما کارآفرینی بیان کردند:

اکثر ما دغدغه یادگیری زبان انگلیسی را داریم اما فقط کسی نیاز واقعی به زبان انگلیسی دارد که مدام در رفت و آمد سفرهای خارجی باشد یا منابع دانشی مورد نیاز او اکثرا ترجمه نشده باشد, اما همه ی ما نیاز واقعی به این موضوع نداریم . یعنی خیلی از دغدغه‌های افراد از جامعه پدر و مادر  ، معلم و استاد و… به وجود می آیند و تا سالهای زیادی , با این احساس زندگی می کنند که از دیگران عقب مانده اند ، گاهی اوقات یک دغدغه نیاز واقعی ما نیست و تحت شرایط جوی و محیطی به آن احساس نیاز می کنیم و این اشتباه است ما نباید به خاطر دیگران خود را تحت فشار قرار دهیم .
ما در جامعه‌ای بزرگ شده ایم که دغدغه تایید شدن داریم ، و همه ی ما تقریباً تایید طلب هستیم ما ترس از قضاوت داریم ، ترس از ارزیابی و تفسیر و… . در فضایی رشد کرده‌ایم که بزرگترین ترس درونی ما چهار رکنِ : ارزیابی ، تفسیر ، تشخیص و قضاوت است ؛ اما باید بدانیم ، ما فقط زمانی رشد می کنیم که بدون توجه به قضاوت دیگران زندگی کنیم .
یکی دیگر از مهمانان از اهمیت نوشتن اهداف صحبت کردند ، اینکه شما برای دستیابی به هر هدفی باید آن را یادداشت کنید ؛ هرماه ، هرهفته یا حتی هر شب. پس از مدتی اهدافی که کمترین اهمیت را داشته باشند از لیست حذف می شوند و اهدافی که دغدغه ی واقعی شما باشند هر بار تکرار و تکرار شده و بنابراین برای آن اهداف انگیزه بیشتری دارید و آن اهداف دارای بیشترین اهمیت هستند و وسوسه های قویتری برای رسیدن به آن ها در شما به وجود خواهد آمد.

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت 

از حاضرین جلسه در تکمیل صحبت های مهمان قبل بیان کردند:

با توجه به تجربه خودم در رابطه با تصمیمات به این نتیجه رسیده ام که دلیل و چرایی ، لازمه ی انجام هر کاری است . شما باید دلیل خودتان را برای انجام هر کار یا رسیدن به هر هدفی واضح و روشن بیان کنید.
همچنین ایشان به اهرم درد و لذت اشاره کرده و ادامه دادند این دو اهرم ، انگیزه و دلیل اصلی ما برای پایداری و استحکام در اقدام است .
حال سوال اینجاست چرا این تصمیم در بعضی افراد پایدار است و در برخی دیگر خیلی زود از بین می‌رود?! پاسخ این سوال انگیزه و دانستن دلیل انجام کاری است که میکنیم . هرگاه شما دلیل و چرایی محکمی داشته باشید می‌توانید یک عمل درست را به صورت عادت در بیاورید و مدام تکرار کنید .
اگر شما دلیل کافی برای انجام کاری نداشته باشید انگیزه کافی برای انجام آن نیز نخواهید داشت بنابراین پیش نیاز تبدیل یک کار روتین و معمولی به یک عادت درست ایجاد انگیزه و محرکی برای انجام آن کار است.

در انتها از عزیزانی که ما را در این نشست یاری کردن سپاسگزاریم : 

  • میزبان نسشت آکادمی دیسک 
  • مستند سازی تصویری ، خانم زهرا شایق از اعضای ایران تداکس
    نویسنده گزارش نشست ، خانم صدف رحمانی
    و از تمام عزیزانی که در نشست ۸۷ سینما کارآفرینی حضور داشتند.

    گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و شش گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و شش گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و شش گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و شش

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و هفت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *