قالب وردپرس

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج

فیلم های TED چه فایده ای برای ما دارند
فیلم های TED چه فایده ای برای ما دارند
۱۶ آذر ۱۳۹۶
چگونه محصول بازار پسند تولید کنیم؟
چگونه محصول بازار پسند تولید کنیم؟
۱۹ آذر ۱۳۹۶

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج

  • گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج

طی دو سال گذشته سینما کارآفرینی به صورت جلساتی گفتگو محور همراه با فیلم های آموزشی در حیطه کسب و کار با هدف کمک به ارتقا رشد فردی و سازمانی مدیران و کارآفرینان و بهبود اکوسیستم شرکت های نوپا یا همان استارتاپی ها اجرا شده و این گزارشی از سینما کارآفرینی هشتاد و پنج  است این جلسه ای است که برای جمعی از اساتید ، مدیران ، کارآفرینان و علاقه مندان به مباحث کسب و کار در تاریخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ در محفل پانوا برگزار شده است .
 گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج 
 
گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج
در شروع جلسه جناب آقای محمد سعیدی مدیریت مرکز پانوآ پس از خوش آمدگویی به مهمانان به شرح مختصری در مورد فعالیت هایشان پرداختند و از اهمیت کارتیمی که موضوع جلسه ی این هفته ی سینما کارآفرینی نیز بود نام بردند .
پس از صحبت های ایشان، سرکار خانم زهرا شایق کارشناس مدیریت در مورد تد (TED)، ایران تداکس و نحوه ی راه اندازی و  شروع این مجموعه برای حاضرین توضیحاتی دادند و  سپس از جناب آقای مهندس مهدی شهبازی ( کارآفرین، نویسنده و مشاور کسب و کار ) دعوت کردند تا قبل از شروع فیلم به مسئله ی کارتیمی و به اصطلاح تیم ورک بیشتر بپردازند .
مهندس مهدی شهبازی ادامه دادند : “ما قصد داریم در این جلسه درمورد کار تیمی صحبت کنیم ؛ کسی هست در این جمع که تجربه ی کار تیمی داشته باشد ؟ یک تعریف ساده و راحت از کار تیمی را برای جمع بازگو کنید؟”
یکی از میهمانان اینطور بحث را شروع کردند : “یک تیم در حقیقت هدف مشخصی را برای رسیدن به هدف کلی سازمان دنبال می کند و هرکدام از مهره ها مسئولیتی دارند که باید آن را به درستی انجام دهند .”
اقای شهبازی سوالشان را کاملتر کردند : “به نظرتان کار تیمی چه تفاوتی با کار گروهی دارد ؟ “
یکی از مهمانان: “هدف و تارگت (target) در کار تیمی مشخص و واحد است. در حالی که ، در کار گروهی اهداف متفاوتند اما همه در کنار هم فعالیت می کنند .
شب یلدا
  • جناب آقای علی مشمول پیرو صحبت های قبل به ذکر یک مثال پرداختند:

“یک کار گروهی مانند این است که شما می خواهید کاری را با ده نفر  انجام دهید . به هرکدام از آنها یک مسئولیت می دهید و هرکدام از اعضا مسئول کار خودش است ، فارغ از اینکه در نهایت در آن کار افراد به اهدافشان می رسند یا خیر . اما در کار تیمی فعالیت تمام اعضا تحت تأثیر یکدیگر است . مثلاً به یک تیم فوتبال نگاه کنید ؛ بازی فوتبال به صورت تیمی انجام می شود نه گروهی . یعنی من به عنوان یک نفر در خط حمله ایستاده ام  و کارم را درست انجام داده ام ، اما تیمم ۴ تا گل می خورد . در این حالت دیگر نمی توانم خوشحال باشم . چون کل تیم به نتیجه نرسیده است . در حالیکه در کار تیمی هر فرد در محدوده ی شرح وظایفی که برایش تعریف شده فقط فعالیت میکند.”
جناب شهبازی: ” این صحبت ها در تعریف کلاسیک می گنجد ؛ در تیم افراد به یکدیگر وابسته اند و باید جای خالی یکدیگر را پر کنند ، اما در گروه همچین اتفاقاتی نمی افتد . گاهی ما در شرکت یا سازمانمان کار گروهی انجام می دهیم اما تصور می کنیم ، کارمان تیمی است و ممکن است این مرز مشخص نباشد . در بین این جمع چند نفر موافقند که می شود کار تیمی انجام داد و چند نفر مخالفند ؟ و اگر ما بخواهیم به عنوان شخصی باشیم  که تازه می خواهد وارد دنیای کسب و کار و استارت اپ شود کدام روش را انتخاب کنیم ؟ کار فردی یا تیمی ؟
آقای مشمول : ” به نظر من اینکه شما بخواهید یک فعالیت را بصورت تیمی انجام بدهید یا نه ، یک استراتژی است . یعنی یک انتخاب است و لزوماً اجباری در کار نیست هرکدام مزایا و معایبی دارد که با توجه به کاری که می خواهید انجام دهید و افرادی که با آنها می خواهید کار کنید باید یکی از این دو روش را انتخاب کنید. به نظر من در همه جا می شود کار تیمی انجام داد . منتها باید با متد و روش های مشخص جلو برویم.”
آقای شهبازی از صحبت های اقای مشمول به عنوان سرنخی برای بررسی نمونه های کار تیمی یادکردند و ادامه دادند : “در کار تیمی افراد تیم باید مکمل هم باشند و نه شبیه به یکدیگر.”
سپس حاضرین به تماشای فیلم نشستند .
  • پس از پخش فیلم مهندس شهبازی اینگونه شروع کردند :

“اگر نتیجه ی کار تیمی ما بد است مقصر اصلی خودمانیم . زیرا مدل درستی انتخاب نکرده ایم تا براساس آن پیش برویم . این مدل باید ویژگی هایی داشته باشد که با فرهنگ و سبک رفتاری ما نیز هم خوانی داشته باشد .”
آقای سعیدی از نکات جالبی از سخنرانی تدتاک این هفته که نظر ایشان را به خود جلب کرده بود گفتند : ” کودکانی که هیچ  آموزشی ندیده اند و هیچ ذهنیتی از انجام این کار ندارند خیلی بهتر از افراد آموزش دیده کار تیمی شان را انجام می دهند.”
 همچنین از نظر ایشان یادگیری حین آموزش انجام می پذیرد.  برخلاف دیدگاه عموم که معتقدند اول یادگیری بعد اقدام ، یادگیری حین اقدام صورت می پذیرد . همانند کودکان که در حین بازی لی لی یاد می گیرند . شعاری هست که می گوید “لی لی کن یاد بگیر “. البته این به این معنا نیست که بدون هیچ آمادگی و آموزشی شروع به کار کرد ، بلکه منظور این است که پس از یادگیری اصول اولیه و کلی شروع به اقدام کرد تا یادگیری نیز کامل شود .
یکی از مهمانان در مورد موضوع فیلم نقد کردند که : “من نمی توانم توجیه شوم که چطور می شود یک هدف را مدام وسط راه امتحان کنیم  ببینیم به هدف می رسیم یا نه، سپس  دوباره هدف و راه را عوض کنیم ؟”
آقای رمضانیان : “دو نکته هست که من می خواهم به آنها اشاره کنم . یکی برمی گردد به مهارتهای تخصصی و دیگری به مهارتهای ساده سازی که یک مدیر می تواند این دو را با هم تلفیق کند . نکته ی دیگر این است که پایداری در تنوع است . وقتی در تیمتان تنوع تخصص ، مهارت و مسئولیت داشته باشید ماندگاری و پایداری بیشتری وجود دارد .
 در تکمیل صحبت های ایشان آقای شهبازی مطالعه ی کتاب ۶ کلاه تفکر را پیشنهاد کردند . بطور خلاصه کتاب ۶کلاه تفکر در مورد داشتن دیدگاه های مختلف در مدیریت توضیح می دهد که برای موفقیت در پروژه ها و کارها باید آنها را روی سرمان بگذاریم . کلاه هایی که هرکدام نشانگر ویژگی های اخلاقی و تفکری خاصی هستند که برای تحلیل درست اتفاقات باید هرانسانی یک یا دو کلاه را با هم داشته باشد .
در نتیجه ی این صحبت ها تیم باید متشکل از افرادی باشد که مکمل همند نه شبیه به هم . با وجود اینکه مدیریت  اینچنین تیمی سخت تر از تیمی خواهد شد که همه ی افراد دارای ویژگی های رفتاری شبیه به هم هستند . با وجود این سختی ، نکته ی مهمی که وجود دارد این است که افراد به چالش کشیده می شوند و این امر به خودی خود باعث رشد و پیشرفت افراد خواهد شد .
آقای مشمول: “یکی از نکات قابل توجه دیگری که می توان از آن یاد کرد یکی از چالش هایی است که در کار تیمی باعث افت نتیجه و راندمان افراد می شود؛ استرس. یعنی وقتی تیم شما تحت استرس باشد به دلیل اینکه افراد در شرایط استرسی توانایی های فکری شان کاهش میابد در نتیحه راندمان کل تیم پایین میاید . مثلا وقتی شما برای نتیجه ی یک اتفاق در تیم تان یک جایزه ی بزرگ در نظر می گیرید افراد دچار استرس شده و نمیتوانند کارهایشان را به درستی انجام دهند . البته نه به این معنا که ما برای افراد هیچگونه پاداشی در نظر نگیریم بلکه باید به شیوه ای سازماندهی شده و با مدیریت صحیح طوری این پاداشها را در نظر بگیریم که مانع ترقی افراد نشود .”

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج

برخی از مهمانان با دادن هدایا و جایزه های نقدی موافق بودند و برخی مخالف .
عده ای اعتقاد داشتند اگر این تشویق ها بصورت مهمانیها و دورهمی های خودمانی برگزار شود تأثیر بهتری دارد تا اینکه هدایایی برای برخی افراد بطور مجزا در نظر گرفته شود . زیرا حساسیت بقیه ی تیم و نفراتی که این هدایا را دریافت نکرده اند در پیش دارد.
در نتیجه بهتر است برای تمام افراد تیم محرک یا مشوق در نظر بگیریم نه فقط برای عده ای خاص، تا نه راندمان افراد قوی سازمان به دلیل استرس پایین بیاید و نه اینکه افراد ضعیف تر انگیزه ی خود را از دست بدهند .
 در انتهای تحلیل و گفتگوی جلسه جناب آقای مهندس ایمان حیدری ضمن توضیح و شرح فعالیت های راهکار کوتاه و ایران تداکس به معرفی وب سایت ایران تداکس به عنوان مرجع سخنرانی های تد با دوبله فارسی پرداختند و نحوه ی استفاده از خدمات این سایت را به حضار آموزش دادند.

از عزیزانی که ما را در این نشست یاری کردن سپاسگزاریم : 

  • میزبان نسشت محفل پانوا
  • مستند سازی تصویری : خانم زهرا شایق از اعضای ایران تداکس
  • نویسنده گزارش نشست : خانم صدف رحمانی
  • و تشکر ویژه از خانم ساره موذن برای همیاری ما در این جلسه 
  • و از تمام عزیزانی که در نشست ۸۵ سینما کارآفرینی حضور داشتند .

 

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج

گزارش سینما کارآفرینی هشتاد و پنج

گزارش سینما کارآفرینی هفتاد و شش گزارش سینما کارآفرینی هفتاد و شش گزارش سینما کارآفرینی هفتاد و ششگزارش سینما کارآفرینی هفتاد و ششگزارش سینما کارآفرینی هفتاد و ششگزارش سینما کارآفرینی هفتاد و ششگزارش سینما کارآفرینی هفتاد و شش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *